A mandátumbecslés alapján a Fidesz 74 egyéni választókerületet és összesen 121 képviselői helyet (az összes mandátum 61 százaléka) szerezne.
2024. december 16. 07:00
7 p
29
7
302
Mentés
Nyitókép: MTI/Lehoczky Péter
A Nézőpont Intézet legvalószínűbb listás választási eredménybecslése alapján „most vasárnap” a Fidesz a listás szavazatok 47, a Tisza 37 százalékát szerezné meg, amely – az új választókerületekkel végzett modellezés szerint – hárompárti parlamenthez vezetne. A Fidesz ismételt győzelme sem lenne kérdéses: az összes mandátum 61 százalékát kapnák meg újra a kormánypártok.
Decemberben a választásra jogosult, teljes felnőtt népesség (mintegy 7,67 millió fő) 38 százaléka (2,9 millió fő) szimpatizál a Fidesszel, 25 százaléka a Tisza Párttal (1,9 millió fő), amely azonos az előző hónapban mért adatokkal.
A részvételüket biztosra ígérő, aktív választópolgárok a választásra jogosultak 73 százalékát teszik ki (5,6 millió fő), amely megfelel az elmúlt évek országgyűlési választásain tapasztalt részvételi trendeknek. A Nézőpont Intézet az aktív szavazók bázisán vizsgálja a bevallott, valamint a bizonytalanok és rejtőzködők körében a statisztikai módszerekkel beazonosított pártpreferenciát, s ebből alakul ki a „legvalószínűbb listás eredmény” becslése. Más intézetek közleményeiből csak a bevallott pártpreferencia olvasható ki, így azok lemondanak a kutatásokban akár 15-20 százalékra tehető, a pártpreferenciájáról nem nyilatkozó aktív választói csoportról.
Forrás: Nézőpont Intézet.
A Nézőpont Intézet decemberi felmérése szerint a Fidesz-KDNP legvalószínűbb listás eredménye 47 (2,6 millió szavazó), a Tisza Párté 37 (2,1 millió szavazó), míg a DK-listájáé 5 százalék lenne „egy most vasárnapi választáson”. Az összes többi párt az 5 százalékos küszöb alatt maradna, így a hónap vesztesének tűnő Mi Hazánk (4 százalék) és a Kétfarkú Kutya Párt (3 százalék) is.
A kutatás alapján elmondható, hogy november óta a polarizáció tovább nőtt, amelynek a Fidesz (+1 százalékpont) és a Tisza (+3 százalékpont) is haszonélvezője.
A két politikai párt közötti különbség azonban továbbra is jelentős, 10 százalékpontos. Mivel Magyar Péter minden időközi választást kikerül, az adatok ellenére is fenn tudja tartani hívei körében a győzelmi mítoszát.
Forrás: Nézőpont Intézet.
A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy a „legvalószínűbb listás eredmény” százalékos arányai nem azonosak a parlamenti mandátumeloszlással, hiszen a magyar választási rendszerben kulcsszerepe van az egyéni választókerületeknek. A Nézőpont Intézet ezért modellezte, hogy a szavazóköri szintű választástörténeti trendeket és az új választókerületi határokat figyelembe véve, hogyan alakulna „most vasárnap” egy feltételezett országgyűlési választás után a mandátumeloszlás.
A mandátumbecslés alapján a Fidesz 74 egyéni választókerületet és összesen 121 képviselői helyet (az összes mandátum 61 százaléka) szerezne. A Tisza Párt az összes budapesti választókerületben, Pest megye választókerületeinek felében és több megyeszékhelyen szerezhetné meg a maradék 32 egyéni választókerületet, összesen 71 mandátum meghódításával (az összes mandátum 36 százaléka). A DK ezen felül 6, míg a német nemzetiség további 1 mandátumot szerezhetne. Természetesen a következő 16 hónap még sok fordulatot hozhat és minden választási eredménybecslés több változóval dolgozik, azonban a fenti adatok alapján kijelenthető, hogy egy most vasárnap tartott választáson a Fidesz győzelme biztosra vehető lenne.
Módszertan: Az Nézőpont Intézet kutatása 2024. december 9. és 11. között, 1000 fő telefonos megkérdezésével készült. A minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. 1000 fős mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a mintavételi hiba ± 3,16 százalék. Az adatok kerekítve lettek egész számra, ezért előfordulhat, hogy összeadott értékük nem pontosan 100. A mandátumbecslés a pártok legvalószínűbb országos listás eredményei alapján készült, egyszerre figyelembe véve a választástörténeti adatokat és az új országos választókerületi határokat. A külhoni magyar szavazatoknál a 2022-es arányokat vettük figyelembe.
Az egykori politikus az Öt Közelkép című műsorában kijelentette: legyen már annyi nemzeti önbecsülésünk, hogy a saját konfliktusainkat itt rendezzük le.
A Nézőpont Intézet kutatásából az derül ki, csaknem 5 millió választó elutasítja, ha magyar képviselők pártpolitikai célból kiállnak a magyar EU-források megvonása mellett.
A felvétel még a háború kitörése és a magyarellenes ukrán nyelvtörvény elfogadása előtt készült, és Orbán már akkor is arról beszélt, hogy Ukrajna uniós tagsága még nincs napirenden, hiszen még sok lépcsőfokot kell teljesíteni ahhoz, hogy valóban taggá válhasson keleti szomszédunk.
p
0
4
15
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 302 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gemmeryck
2025. január 10. 07:12
Jó..jó,de ki olyan hülye,hogy Madzsar Péterre szavaz?
Azt írják máshol, hogy a pártpreferenciásokat is kitalálják a NT/NV-ből, és hozzáadják. De hát nem. Ott a 21%. Az ellenzéki számolónál meg 9% az NV/NT. Na, ott igen. Vagy a Tiszás nem bújik el, csak a majdnem Fideszes.
Hesperia
2024. december 16. 15:40
"2. A Fidesz számára ez mindenképpen visszaesés, szavazatszámban is: sürgős önvizsgálat szükséges..."
Ha a választásra jogosult teljes felnőtt népességből indulunk ki, érdemi visszaesés nem mutatkozik. Az a 38 százalék (2,9 millió fő) megegyezik a Fidesz 2022-es listás eredményével - mínusz határon túli szavazatok. A Tisza 25 százaléka (1,9 millió fő) pedig a '22-ben a moslékra leadott szavazatokéval. Csakhogy ott van még a DK 5, a MKKP 3, és a Momentum 1% -a. Ezek majd további 10%-ot tesznek ki.
Kérdőjeles, hogy a Fidesznél miért van negatív különbség a teljes népeségen belüli szimpátiaaránya (2,9 millió fő) és a valószínűsített listás szavazateredménye (2,6 millió fő) között, míg a Tisza esetében az 1,9 milliós szimpátiatábora és a 2,1 milliós listás eredménye között pozitív a különbség az utóbbi javára. Mert ez lehet a kulcs.